Karta zařízení

DOMOV PRO SENIORY FOLTÝNOVA, příspěvková organizace


Informace o zařízení

Statutární zástupce: PhDr. Květuše Bartošová, ředitelka

Informace o zařízení:

Domov pro seniory Foltýnova, p.o. je příspěvkovou organizací statutárního města Brna. Poskytuje pobytové služby pro 224 klientů, z toho je 112 lůžek registrováno na Domov pro seniory a 112 lůžek je registrováno na Domov se zvláštním režimem. Služba je poskytována v renovované a komfortně vybavené budově. Klienti jsou ubytováni ve 154 jednolůžkových a 35 dvoulůžkových obytných jednotkách. Součástí každé jednotky je koupelna s WC, většina z nich je vybavena i kuchyňskou linkou. Domov je obklopen zrevitalizovanou zahradou s posezením, aktivizačními prvky a pietním kamenem. Klienti mají k dispozici dostatek společenských místností a kluboven včetně reminiscenční místnosti, jídelny, dílen pro zájmovou činnost, obsáhlé knihovny, kaple Panny Marie, tělocvičny a dalších prostor k fyzioterapii s potřebnými rehabilitačními přístroji, elektroléčbou, magnetoterapií, rotopedy, rotreny a TV obrazovkou se Spoteee. V budově domova je umístěný obchod se smíšeným zbožím. Domov má vlastní kuchyň a prádelnu. Klienti mohou využívat služeb tří praktických lékařů, stejně tak psychiatra, psychologa, urologa, diabetologa i odborného lékaře pro nutriční výživu, kteří do domova průběžně dochází. V domově jsou zřízené prostory pro kadeřnictví, pedikúru i kosmetiku. Tyto fakultativní služby poskytují OSVČ. V péči o klienty dodržujeme základní zásady a principy naší práce – individuální a partnerský přístup, princip normality, svobodného výběru, celostní přístup a princip informovanosti. Důraz klademe na podporu klientů při rozvoji či udržení jejich samostatnosti. Nad rámec základních činností používáme koncepty Bazální stimulace, validace, smyslové aktivizace, reminiscenční terapie a paliativní péče. Domov úzce spolupracuje s rodinnými příslušníky, kteří se mohou účastnit všech akcí v domově. Za účelem kvalitního naplnění volného času klientů dochází do domova 24 dobrovolníků. Canisterapii zajišťuje profesionální pracovník s vycvičeným pejskem. Naším cílem je, aby si klienti co nejdéle udrželi svoje celoživotní zvyklosti a prožili svůj život v domově v bezpečném prostředí.

Adresa

Domov pro seniory Foltýnova, příspěvková organizace
Foltýnova 1008/21
635 00 Brno - Bystrc

www.fol.brnods.cz

Certifikace

Ubytování
Strava
Volný čas a kultura
Partnerství
Péče
Bodové hodnocení
952 bodů   
Celkové hodnoceníPříklady dobré praxe


Zaměření domova na udržení a rozvoj fyzických i psychických schopností klientů
Domov se v rámci aktivizačních činností zaměřuje zejména na podporu a udržení samostatnosti klientů. Sedm pracovnic pro zájmovou, výchovnou, nepedagogickou činnost nabízí klientům velké množství aktivit.
V létě mezi nejžádanější patří možnost věnovat se zahradničení a pěstování bylinek, které následně využíváme v naší kuchyni. K uchování a rozvoji fyzických schopností klientů jsou v zahradě a atriu domova k dispozici různé aktivizační prvky – pochůzná lávka, šlapadla, kormidlo, kostka. Zahrada je volně přístupná veřejnosti. Navštěvují ji zejména rodiny s dětmi. Děti se houpou na houpačkách, hrají si na pískovišti nebo sledují ptáčky v malovaných ptačích budkách. Starší generace se zase často zastaví u vysvěceného pietního kamene a rozsvítí svíčku za svoje blízké. Celoročně je v jedné z chodeb budovy domova možné využít mnoho různých prvků pro udržení a rozvoj paměti – skládací křížovka, bludiště, doplňovací mapa, skládání čísel, pohmatové noty, stolní hry, hádanky a technické zařízení SenTable, kde je k dispozici množství her a informací přenášených prostřednictvím internetu. Ostatní čas tráví klienti vařením, pečením, pletením, háčkováním, výrobou keramiky, malováním na hedvábí a dalšími činnostmi. V rámci dodržování principu normality je činnost v jednotlivých dílnách a klubovnách zaměřena na tvorbu výrobků, které následně tvoří výzdobu domova. Stěny jedné z chodeb zdobí keramické obrazy s náměty lidových písní. Jiná chodba je plná nádherných obrazů malovaných na hedvábí. Ve vstupních prostorách domova upoutají pozornost návštěvníků závěsy s keramickými ozdobami. Klientky také velmi rády navštěvují hodiny tance v sedě. Ten předvádí i na tanečních zábavách, které v domově organizujeme.
Zobrazit text zobrazit fotografie

Nově certifikovaná zařízení

Centrum sociálních služeb Praha 2 - pečovatelská služba

Posláním naší pečovatelské služby je vytvořit potřebné podmínky pro možné celodenní setrvání klienta v jeho domác...

více informací

Domov Na zámku, p.o.

Domov Na zámku se nachází v malé obci Kyjovice, zřizovatelem je Moravskoslezský kraj. Domov Na zámku tvoří zámecký are...

více informací

Centrum Rožmitál pod Třemšínem, poskytovatel sociálních služeb

Centrum Rožmitál pod Třemšínem poskytuje dva typy sociálních služeb: domov pro seniory a domov se zvláštním režimem. S...

více informací