Karta zařízení

DOMOV PRO SENIORY FOLTÝNOVA, příspěvková organizace


Informace o zařízení

Statutární zástupce: PhDr. Květuše Bartošová, ředitelka

Informace o zařízení:

Domov pro seniory Foltýnova, p.o. je příspěvkovou organizací statutárního města Brna. Poskytuje pobytové služby pro 224 klientů, z toho je 112 lůžek registrováno na Domov pro seniory a 112 lůžek je registrováno na Domov se zvláštním režimem. Služba je poskytována v renovované a komfortně vybavené budově. Klienti jsou ubytováni ve 154 jednolůžkových a 35 dvoulůžkových obytných jednotkách. Součástí každé jednotky je koupelna s WC, většina z nich je vybavena i kuchyňskou linkou. Domov je obklopen zrevitalizovanou zahradou s posezením, aktivizačními prvky a pietním kamenem. Klienti mají k dispozici dostatek společenských místností a kluboven včetně reminiscenční místnosti, jídelny, dílen pro zájmovou činnost, obsáhlé knihovny, kaple Panny Marie, tělocvičny a dalších prostor k fyzioterapii s potřebnými rehabilitačními přístroji, elektroléčbou, magnetoterapií, rotopedy, rotreny a TV obrazovkou se Spoteee. V budově domova je umístěný obchod se smíšeným zbožím. Domov má vlastní kuchyň a prádelnu. Klienti mohou využívat služeb tří praktických lékařů, stejně tak psychiatra, psychologa, urologa, diabetologa i odborného lékaře pro nutriční výživu, kteří do domova průběžně dochází. V domově jsou zřízené prostory pro kadeřnictví, pedikúru i kosmetiku. Tyto fakultativní služby poskytují OSVČ. V péči o klienty dodržujeme základní zásady a principy naší práce – individuální a partnerský přístup, princip normality, svobodného výběru, celostní přístup a princip informovanosti. Důraz klademe na podporu klientů při rozvoji či udržení jejich samostatnosti. Nad rámec základních činností používáme koncepty Bazální stimulace, validace, smyslové aktivizace, reminiscenční terapie a paliativní péče. Domov úzce spolupracuje s rodinnými příslušníky, kteří se mohou účastnit všech akcí v domově. Za účelem kvalitního naplnění volného času klientů dochází do domova 24 dobrovolníků. Canisterapii zajišťuje profesionální pracovník s vycvičeným pejskem. Naším cílem je, aby si klienti co nejdéle udrželi svoje celoživotní zvyklosti a prožili svůj život v domově v bezpečném prostředí.

Adresa

Domov pro seniory Foltýnova, příspěvková organizace
Foltýnova 1008/21
635 00 Brno - Bystrc

www.fol.brnods.cz

Certifikace

Ubytování
Strava
Volný čas a kultura
Partnerství
Péče
Bodové hodnocení
952 bodů   
Celkové hodnoceníPříklady dobré praxe


Zaměření domova na udržení a rozvoj fyzických i psychických schopností klientů
Domov se v rámci aktivizačních činností zaměřuje zejména na podporu a udržení samostatnosti klientů. Sedm pracovnic pro zájmovou, výchovnou, nepedagogickou činnost nabízí klientům velké množství aktivit.
V létě mezi nejžádanější patří možnost věnovat se zahradničení a pěstování bylinek, které následně využíváme v naší kuchyni. K uchování a rozvoji fyzických schopností klientů jsou v zahradě a atriu domova k dispozici různé aktivizační prvky – pochůzná lávka, šlapadla, kormidlo, kostka. Zahrada je volně přístupná veřejnosti. Navštěvují ji zejména rodiny s dětmi. Děti se houpou na houpačkách, hrají si na pískovišti nebo sledují ptáčky v malovaných ptačích budkách. Starší generace se zase často zastaví u vysvěceného pietního kamene a rozsvítí svíčku za svoje blízké. Celoročně je v jedné z chodeb budovy domova možné využít mnoho různých prvků pro udržení a rozvoj paměti – skládací křížovka, bludiště, doplňovací mapa, skládání čísel, pohmatové noty, stolní hry, hádanky a technické zařízení SenTable, kde je k dispozici množství her a informací přenášených prostřednictvím internetu. Ostatní čas tráví klienti vařením, pečením, pletením, háčkováním, výrobou keramiky, malováním na hedvábí a dalšími činnostmi. V rámci dodržování principu normality je činnost v jednotlivých dílnách a klubovnách zaměřena na tvorbu výrobků, které následně tvoří výzdobu domova. Stěny jedné z chodeb zdobí keramické obrazy s náměty lidových písní. Jiná chodba je plná nádherných obrazů malovaných na hedvábí. Ve vstupních prostorách domova upoutají pozornost návštěvníků závěsy s keramickými ozdobami. Klientky také velmi rády navštěvují hodiny tance v sedě. Ten předvádí i na tanečních zábavách, které v domově organizujeme.
Zobrazit text zobrazit fotografie

Nově certifikovaná zařízení

Domov pro seniory v Perninku, příspěvková organizace

Domov pro Seniory v Perninku, p. o. je umístěn v krásné přírodě Krušných hor. Nachází se v klidné části obce a dvě ...

více informací

Městský ústav sociálních služeb Jirkov, příspěvková organizace

Domov se zvláštním režimem je součástí několika služeb, které poskytuje MěÚSS Jirkov. V roce 2018 byla kapacita DZR 44...

více informací

Centrum pro zdravotně postižené děti a mládež - SRDÍČKO sociální služba DENNÍ STACIONÁŘ

Denní stacionář poskytuje Centrum SRDÍČKO, které je příspěvkovou organizací Města Litoměřice. Služba je s kapacitou...

více informací