Karta zařízení

Domov seniorů Havířov, příspěvková organizace, středisko Helios


Informace o zařízení

Statutární zástupce: MUDr. Milan Dlábek, ředitel

Informace o zařízení:

Středisko Helios Domova seniorů Havířov je příspěvkovou organizací města. První uživatel byl přijat 2. 3. 2009. Je to moderní bezbariérové zařízení a nachází se v klidné části v bezprostřední blízkosti lesoparku Stromovka. Helios poskytuje dvě sociální služby: domov se zvláštním režimem s kapacitou 50 míst a domov pro seniory s kapacitou 36 míst, a disponuje 60 jednolůžkovými a 13 dvoulůžkovými pokoji. Pokoje jsou vybaveny standardním zařízením, každý pokoj má vlastní zcela bezbariérové sociální zařízení, předsíňku a téměř všechny lodžii. Pro věřící uživatele je zřízena kaple. Mnohostranné využití nabízí zahrada s altány, pobytová terasa v 2. NP, v nabídce máme také množství volnočasových a terapeutických aktivit vycházejících z individuálních potřeb uživatelů s cílem rozvoje nebo udržení schopností, zachování kontaktů s rodinou, navázání nových vztahů.

Adresa

Domov seniorů Havířov, příspěvková organizace
středisko Helios
Jaroslava Seiferta 1530/14
736 01 Havířov - Město

www.dshavirov.cz

Certifikace

Ubytování
Strava
Volný čas a kultura
Partnerství
Péče
Bodové hodnocení
905 bodů   
Celkové hodnoceníPříklady dobré praxe


Koncept Bazální stimulace
Koncept bazální stimulace je u nás již pevně zakotven v rámci individualizované péče o naše uživatele, jehož cílem je podpora uživatelů se změnami v oblasti vnímání, hybnosti a komunikace.
Základním předpokladem je respektování autonomie uživatele. Péče je v konceptu strukturována tak, aby byly podporovány zachované schopnosti člověka – komunikační a pohybové. Důležitou součástí konceptu je biografická anamnéza.
Středisko prošlo supervizí a nyní se můžeme pyšnit titulem certifikovaného pracoviště bazální stimulace.
Zobrazit text
Palouček - fototerapeutická a relaxační místnost
Na Paloučku mohou uživatelé využít skupinové i individuální terapie.
Mezi tyto terapie patří: nácvik kognitivních funkcí, reminiscenční terapie, muzikoterapie, mohou zde poslouchat i svou oblíbenou hudbu či sledovat oblíbený televizní program, dále zde může probíhat aromaterapie, fototerapie a kdo z uživatelů má zájem a dovoluje mu to jeho zdravotní stav, tak může využít relaxace na masážním křesle.
Fototerapie – světelná terapie je u nás převážně využívána k potlačení symptomů zimní deprese, zlepšení vitality seniorů, navození klidu a pohody uživatele.
Palouček máme vybavený o další doplňky, které jsou využívány právě k muzikoterapii, aromaterapii. Všechny tyto aktivity probíhají pod vedením aktivizační pracovnice nebo ergoterapeutky, které uživatelům nabízejí další velmi pestré aktivity, např. vydáváme měsíčník Kukátko, který získal ocenění v soutěži Zlaté listy.
Zobrazit text zobrazit fotografie
Canisterapie
Máme to veliké štěstí, že naše fyzioterapeutka se svou fenkou Nikou úspěšně zvládla canisterapeutické zkoušky, a tak vždy jeden celý den v týdnu probíhá canisterapie, a to buď formou individuální, nebo skupinovou.
Nika se již stala neodmyslitelnou součástí života nejen uživatelů, ale i zaměstnanců.
Zobrazit text zobrazit fotografie
Adaptační proces u nás probíhá již před přijetím uživatele
Adaptační proces probíhá již před přijetím nového uživatele, a to již při jednání před přijetím formou dojednávání obsahu poskytování služby a podpory nastupujícímu uživateli.
V této fázi je budoucí uživatel opět seznamován s nabídkou námi poskytovaných služeb (s touto jsou seznamováni i žadatelé při provádění sociálního šetření), je mu opět předložena ke zhlédnutí fotodokumentace střediska, předán leták o domově, jsou mu předány k seznámení a prostudování dokumenty, např. domácí řád, pravidla týkající se stížností, úhrad a vratek, stravování, sazebníky a je mu rovněž předána k prostudování a vyjádření se smlouva, která s ním bude uzavřena. Před samotným nástupem si uživatel samozřejmě může přijít prohlédnout pokoj, na kterém bude ubytován, rozhodnout se, které věci a doplňky či vybavení si s sebou přinese. Rovněž tak nabízíme i tu možnost, že budoucí uživatel a jeho rodina věci nastěhuje a přinese ještě před samotným nástupem uživatele, aby se uživatel cítil příjemně obklopen věcmi, které zná, a jsou mu blízké.
Zobrazit text zobrazit fotografie

Nově certifikovaná zařízení

Domov pro seniory v Perninku, příspěvková organizace

Domov pro Seniory v Perninku, p. o. je umístěn v krásné přírodě Krušných hor. Nachází se v klidné části obce a dvě ...

více informací

Městský ústav sociálních služeb Jirkov, příspěvková organizace

Domov se zvláštním režimem je součástí několika služeb, které poskytuje MěÚSS Jirkov. V roce 2018 byla kapacita DZR 44...

více informací

Centrum pro zdravotně postižené děti a mládež - SRDÍČKO sociální služba DENNÍ STACIONÁŘ

Denní stacionář poskytuje Centrum SRDÍČKO, které je příspěvkovou organizací Města Litoměřice. Služba je s kapacitou...

více informací