Karta zařízení

Palata - Domov pro zrakově postižené


Informace o zařízení

Statutární zástupce: Ing. Jiří Procházka

Informace o zařízení:

Posláním Domova je komplexní služba lidem se zrakovým postižením. Celoroční pobytová služba s ubytováním v jedno a dvoulůžkových pokojích je poskytována 133 klientům. Pro maximální pocit bezpečí klientů jsou v interiérech budovy prvky prostorové orientace, výtahy se zvukovými výstupy a bezbariérovost po celé budově i zahradě. Zajišťujeme stravování s výběrem ze dvou jídel, dietní stravování, výuku prostorové orientace a sebeobsluhy, sociální a psychologické poradenství, ergoterapii, kulturní a společenské programy, rehabilitační, ošetřovatelskou a logopedickou péči. V Domově je k dispozici ordinace praktického, očního a zubního lékaře, ortopeda, fyzioterapeutů a dalších specialistů. Další služby pro klienty: kadeřnictví, pedikúra, masáže, kiosek, doprava osobním automobilem.

Adresa

Palata - Domov pro zrakově postižené
Na Hřebenkách 737/5
150 00 Praha 5

www.palata.cz

Certifikace

Ubytování
Strava
Volný čas a kultura
Partnerství
Péče
Bodové hodnocení
891.75 bodů   
Celkové hodnoceníPříklady dobré praxe


Praxe a dobrovolnická činnost nevidomých studentů
Palata má velmi dobrou zkušenost se zrakově postiženými studenty, kteří po ukončení praxe často zůstávají jako dobrovolníci.
I přes svůj handicap navazují tito studenti velmi úzké přátelské kontakty s klienty, kterým pomáhají např. při přepisu článků do časopisu domova, s výukou práce s počítačem, s předčítáním z knih tištěných Braillovým písmem, s doprovody do zahrady domova apod.
Do Domova dochází dobrovolníci, kteří se věnují individuálně klientům (čtení, luštění křížovek, doprovod na vycházku do parku) a dobrovolníci z různých firem v rámci společenské zodpovědnosti. Pomáhají nejvíce v parku Domova.
Zobrazit text zobrazit fotografie
Prvky prostorové orientace
V domově využíváme prvky prostorové orientace pro zrakově postižené, které můžeme doporučit i do standardních domovů pro seniory. Jedná se o kombinaci prvků, které pomáhají orientovat se v prostoru jak nevidomým, tak i osobám se zbytky zraku.
Mezi základní prvky prostorové orientace patří kontrastní vodící madla s hmatovým značením u jednotlivých pokojů, podlahy na chodbách domova, nábytek v pokojích klientů, vypínače atd.
V domově je zpracován systém kontrastů ve vazbě k intenzitě osvětlení. Tento manuál je v případě zájmu možno poslat.
Zobrazit text zobrazit fotografie
Otoskopická sluchátka
Klienti se slabším sluchem používají otoskopická sluchátka, která zmenšují sluchovou bariéru. Sluchátka jsou vybavena dvěma mikrofony, umístěnými v blízkosti uší.
Zvuk z nich je zesilován podobně jako u sluchadel, avšak s lepší srozumitelností a prostorovou orientací. Mají snadné ovládání, které zvládnou i klienti s hmatovým handicapem. Zároveň velikost sluchátek umožňuje mimo dobu užívání jejich snadné nošení např. v náprsní kapse. Sluchadla používají klienti s lehkým a středním sluchovým postižením, které nepoužívají trvale sluchadla a pomoc potřebují jen občas, např. během vyšetření u lékaře, při jednání na úřadech, při kulturních akcích apod.
Zobrazit text zobrazit fotografie

Nově certifikovaná zařízení

Domov pro seniory Havlíčkův Brod, příspěvková organizace, pracoviště Husova

Domov pro seniory Havlíčkův Brod je příspěvkovou organizací Kraje Vysočina a poskytuje klientům pobytové služby v něko...

více informací

Centrum sociálních služeb Praha 2 - pečovatelská služba

Posláním naší pečovatelské služby je vytvořit potřebné podmínky pro možné celodenní setrvání klienta v jeho domác...

více informací

Domov Na zámku, p.o.

Domov Na zámku se nachází v malé obci Kyjovice, zřizovatelem je Moravskoslezský kraj. Domov Na zámku tvoří zámecký are...

více informací