Karta zařízení

Palata - Domov pro zrakově postižené


Informace o zařízení

Statutární zástupce: Ing. Jiří Procházka

Informace o zařízení:

Posláním Domova je komplexní služba lidem se zrakovým postižením. Celoroční pobytová služba s ubytováním v jedno a dvoulůžkových pokojích je poskytována 133 klientům. Pro maximální pocit bezpečí klientů jsou v interiérech budovy prvky prostorové orientace, výtahy se zvukovými výstupy a bezbariérovost po celé budově i zahradě. Zajišťujeme stravování s výběrem ze dvou jídel, dietní stravování, výuku prostorové orientace a sebeobsluhy, sociální a psychologické poradenství, ergoterapii, kulturní a společenské programy, rehabilitační, ošetřovatelskou a logopedickou péči. V Domově je k dispozici ordinace praktického, očního a zubního lékaře, ortopeda, fyzioterapeutů a dalších specialistů. Další služby pro klienty: kadeřnictví, pedikúra, masáže, kiosek, doprava osobním automobilem.

Adresa

Palata - Domov pro zrakově postižené
Na Hřebenkách 737/5
150 00 Praha 5

www.palata.cz

Certifikace

Ubytování
Strava
Volný čas a kultura
Partnerství
Péče
Bodové hodnocení
891.75 bodů   
Celkové hodnoceníPříklady dobré praxe


Praxe a dobrovolnická činnost nevidomých studentů
Palata má velmi dobrou zkušenost se zrakově postiženými studenty, kteří po ukončení praxe často zůstávají jako dobrovolníci.
I přes svůj handicap navazují tito studenti velmi úzké přátelské kontakty s klienty, kterým pomáhají např. při přepisu článků do časopisu domova, s výukou práce s počítačem, s předčítáním z knih tištěných Braillovým písmem, s doprovody do zahrady domova apod.
Do Domova dochází dobrovolníci, kteří se věnují individuálně klientům (čtení, luštění křížovek, doprovod na vycházku do parku) a dobrovolníci z různých firem v rámci společenské zodpovědnosti. Pomáhají nejvíce v parku Domova.
Zobrazit text zobrazit fotografie
Prvky prostorové orientace
V domově využíváme prvky prostorové orientace pro zrakově postižené, které můžeme doporučit i do standardních domovů pro seniory. Jedná se o kombinaci prvků, které pomáhají orientovat se v prostoru jak nevidomým, tak i osobám se zbytky zraku.
Mezi základní prvky prostorové orientace patří kontrastní vodící madla s hmatovým značením u jednotlivých pokojů, podlahy na chodbách domova, nábytek v pokojích klientů, vypínače atd.
V domově je zpracován systém kontrastů ve vazbě k intenzitě osvětlení. Tento manuál je v případě zájmu možno poslat.
Zobrazit text zobrazit fotografie
Otoskopická sluchátka
Klienti se slabším sluchem používají otoskopická sluchátka, která zmenšují sluchovou bariéru. Sluchátka jsou vybavena dvěma mikrofony, umístěnými v blízkosti uší.
Zvuk z nich je zesilován podobně jako u sluchadel, avšak s lepší srozumitelností a prostorovou orientací. Mají snadné ovládání, které zvládnou i klienti s hmatovým handicapem. Zároveň velikost sluchátek umožňuje mimo dobu užívání jejich snadné nošení např. v náprsní kapse. Sluchadla používají klienti s lehkým a středním sluchovým postižením, které nepoužívají trvale sluchadla a pomoc potřebují jen občas, např. během vyšetření u lékaře, při jednání na úřadech, při kulturních akcích apod.
Zobrazit text zobrazit fotografie

Nově certifikovaná zařízení

Domov pro seniory v Perninku, příspěvková organizace

Domov pro Seniory v Perninku, p. o. je umístěn v krásné přírodě Krušných hor. Nachází se v klidné části obce a dvě ...

více informací

Městský ústav sociálních služeb Jirkov, příspěvková organizace

Domov se zvláštním režimem je součástí několika služeb, které poskytuje MěÚSS Jirkov. V roce 2018 byla kapacita DZR 44...

více informací

Centrum pro zdravotně postižené děti a mládež - SRDÍČKO sociální služba DENNÍ STACIONÁŘ

Denní stacionář poskytuje Centrum SRDÍČKO, které je příspěvkovou organizací Města Litoměřice. Služba je s kapacitou...

více informací