Příklady dobré praxe

Rekreace klientů

Městský ústav sociálních služeb Klášterec nad Ohří, Domov pro seniory

Každý rok je klientům zajišťována týdenní rekreace v Roztokách u Křivoklátu, kterou mohou využít také imobilní klienti
Zobrazit text zobrazit fotografie

Zaměření domova na udržení a rozvoj fyzických i psychických schopností klientů

DOMOV PRO SENIORY FOLTÝNOVA, příspěvková organizace

Domov se v rámci aktivizačních činností zaměřuje zejména na podporu a udržení samostatnosti klientů. Sedm pracovnic pro zájmovou, výchovnou, nepedagogickou činnost nabízí klientům velké množství aktivit.
V létě mezi nejžádanější patří možnost věnovat se zahradničení a pěstování bylinek, které následně využíváme v naší kuchyni. K uchování a rozvoji fyzických schopností klientů jsou v zahradě a atriu domova k dispozici různé aktivizační prvky – pochůzná lávka, šlapadla, kormidlo, kostka. Zahrada je volně přístupná veřejnosti. Navštěvují ji zejména rodiny s dětmi. Děti se houpou na houpačkách, hrají si na pískovišti nebo sledují ptáčky v malovaných ptačích budkách. Starší generace se zase často zastaví u vysvěceného pietního kamene a rozsvítí svíčku za svoje blízké. Celoročně je v jedné z chodeb budovy domova možné využít mnoho různých prvků pro udržení a rozvoj paměti – skládací křížovka, bludiště, doplňovací mapa, skládání čísel, pohmatové noty, stolní hry, hádanky a technické zařízení SenTable, kde je k dispozici množství her a informací přenášených prostřednictvím internetu. Ostatní čas tráví klienti vařením, pečením, pletením, háčkováním, výrobou keramiky, malováním na hedvábí a dalšími činnostmi. V rámci dodržování principu normality je činnost v jednotlivých dílnách a klubovnách zaměřena na tvorbu výrobků, které následně tvoří výzdobu domova. Stěny jedné z chodeb zdobí keramické obrazy s náměty lidových písní. Jiná chodba je plná nádherných obrazů malovaných na hedvábí. Ve vstupních prostorách domova upoutají pozornost návštěvníků závěsy s keramickými ozdobami. Klientky také velmi rády navštěvují hodiny tance v sedě. Ten předvádí i na tanečních zábavách, které v domově organizujeme.
Zobrazit text zobrazit fotografie

Domov otevřený zvířatům

Městská správa sociálních služeb Kadaň - Domov pro seniory

Mezi své stálé „spolupracovníky“ můžeme zařadit také čtyřnohé mazlíčky, převážně (ale nejen) psy a kočky.
Kromě běžných canis a felino terapií absolvují v Domově svůj výcvik také psi asistenční. Naši senioři se tak stávají přímými pomocníky handicapovaným, ke kterým vycvičení psi po úspěšném složení závěrečných zkoušek putují. Velmi oblíbené jsou i další návštěvy ze zvířecí říše; pravidelně se klienti setkávají s koňmi, ptačími dravci, plazy a ještěry, mezi nezapomenutelné patří společnost slonice Tembo. Závěrem nelze opomenout ani naše domácí zvířata, s klienty sdílejí společnou střechu Domova také králík, morče, akvarijní rybičky, dvojice zebřiček a zpěvavý kanárek. O všechny tyto zvířecí přátele obyvatelé zařízení sami s láskou pečují.
Zobrazit text zobrazit fotografie

Domov otevřený veřejnosti – vnější komunikace

Městská správa sociálních služeb Kadaň - Domov pro seniory

Volnočasové aktivity Domova pro seniory v Kadani jsou velmi bohaté.
O veškerém dění, včetně rozsáhlých fotogalerií,je veřejnost informována prostřednictvím webových stránek zařízení, Facebooku a v časopise "Domovník."
Zobrazit text zobrazit fotografie

Domov otevřený veřejnosti - aktivity a společenské akce

Městská správa sociálních služeb Kadaň - Domov pro seniory

Kadaňský Domov pro seniory se pyšní rozsáhlým portfoliem volnočasových aktivit.
Mimo každodenní nabídku (aktivity na procvičování a rozvíjení kognitivních funkcí, aktivity rukodělné, tvořivé, vzdělávací) se zde pravidelně konají společenské akce pro klienty zařízení i širokou veřejnost, tematicky zaměřené Kluby seniorů se zajímavými hosty z oblastí kulturního, sportovního, veřejného a společenského života, probíhá spolupráce s mnoha dobrovolníky v rovině individuálních návštěv i skupinových sezení.
Zobrazit text zobrazit fotografie

Setkávání německy mluvících klientů

Domov důchodců Bystřany, příspěvková organizace

Vyzvali jsme německy mluvící klienty k aktivnímu používání cizího jazyka.
Klienti si vytvořili skupinu, která se pravidelně schází. Skupinu vede klient, svolává jí, určuje témata, předává materiály. Klienty zapojíme do česko-německého projektu "Návštěva u přátel."
Zobrazit text

Knihovna a duchovní doprovázení

Domov U Anežky, poskytovatel sociálních služeb - středisko Benátky nad Jizerou

Klienti mají k dispozici knihovnu, ze které si mohou knihy sami půjčit nebo si objednat jejich donášku. Každý týden se v domově koná bohoslužba a zároveň duchovní navštěvují klienty také individuálně.
Zobrazit text

Společenské akce

Domov U Anežky, poskytovatel sociálních služeb - středisko Benátky nad Jizerou

Minimálně jednou za týden nabízíme kulturní nebo společenskou akci pro naše klienty.
Jedná se například o promítání filmů, výlety po okolí ale i akce, které se konají mimo domov. Na tyto akce mohou využít dopravu naším automobilem.
Zobrazit text zobrazit fotografie

Taneční terapie

Domov U Anežky, poskytovatel sociálních služeb - středisko Benátky nad Jizerou

Pravidelně k nám dojíždí na taneční terapii taneční mistr Dr. Petr Veleta, kterého klienti doslova zbožňují.
Zobrazit text zobrazit fotografie

Provázanost a spolupráce

Sociální služby města Ždár nad Sázavou - Pečovatelská služba

Výjimečnost námi nabízené sociální služby spatřujeme v provázanosti s domácí péčí, půjčovnou zdravotnických a rehabilitačních pomůcek, pobytovými zařízeními sociálních služeb a schopnosti reagovat na individuální potřeby uživatelů.
Zobrazit text

Nově certifikovaná zařízení

Centrum pro zdravotně postižené děti a mládež - SRDÍČKO sociální služba DENNÍ STACIONÁŘ

Denní stacionář poskytuje Centrum SRDÍČKO, které je příspěvkovou organizací Města Litoměřice. Služba je s kapacitou...

více informací

AC Facility, s.r.o.

Posláním Pečovatelské služby AC Facility, s.r.o. je zabezpečit svým klientům pomoc a podporu pro setrvání v přirozeném...

více informací

SeneCura SeniorCentrum Chrudim

SeneCura SeniorCentrum Chrudim nabízí službu Domov pro seniory a Domov se zvláštním režimem. Péči poskytuje v režimu 24/...

více informací