Vybrat region

Česká republika

Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Ústecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Královéhradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Zlínský kraj

Slovenská republikaMIMO ÚZEMÍ ČR a SK

Příklady dobré praxe

Mezigenerační setkávání

Domov pro seniory Sokolnice, p. o.

V rámci Domova máme zřízenou terapeutickou zahradu s dětským hřištěm, kam si chodí hrát děti z blízké mateřské školy, případně maminky s dětmi. Také v Domově pronajímáme prostory v době letních prázdnin příměstským táborům.
Každoročně pořádáme akci pro děti i dospělé „Byla, vojna byla“, kdy v areálu Domova jsou pro děti připravena stanoviště s různými úkoly, čímž odkazujeme na spojitost našeho areálu s bitvou „Tří císařů“ a zároveň dopomáháme k mezigeneračnímu kontaktu našich uživatelů s „venkovním“ světem a zejména s nejmladšími.

V rámci projektu „Politika stárnutí v JmK“ jsme v Domově přivítali dobrovolníky ze zemí EU a navázali tak nejen mezigenerační spolupráci, ale také mezinárodní.

Nádvoří a přilehlé prostory poskytují dostatek prostoru k posezení se spolubydlícími i rodinnými příslušníky, k relaxaci a oddychu.

Také zde pořádáme různé kulturní akce, včetně koncertů vážné hudby.
Zobrazit text zobrazit fotografie

Centrum Brněnský senior

Městská část Brno-Žabovřesky, Odbor pečovatelské služby

Centrum Brněnský senior je poradenské centrum pro osoby s poruchami paměti a jejich rodiny. Poradna má za úkol napomoci zkvalitnění života klientů s demencí a zároveň podpořit jejich rodiny při řešení této nelehké životní situace.
Poradna nabízí odborné služby se zaměřením na odhalení poruch kognitivních funkcí v raném stádiu nemoci, zpomalení progrese onemocnění a poskytnutí komplexního sociálního poradenství pro pečující. Na poradnu se mohou obracet všichni občané seniorského věku, kteří mají obavu, zda jejich paměť funguje správně či získat informace, jak si ji uchovat v dobrém stavu do vysokého věku.

Poradna má své působiště v budově Pečovatelské služby Brno-Žabovřesky, ale obrátit se na ní mohou obyvatelé z kterékoliv části Brna. Všechny služby jsou poskytovány zdarma.
Zobrazit text zobrazit fotografie

Posilování mezigeneračních vztahů

Domov seniorů Havířov, příspěvková organizace, středisko Helios

V rámci posilování a rozvoje mezigeneračních vztahů umožňujeme dětem z mateřské školy, aby si chodily hrát do naší zahrady na dětské hřiště. Tohoto využívají i pravnoučata našich uživatelů a u příležitosti konání zahradních akcí i děti zaměstnanců.
Malé děti při pravidelném setkávání se seniory ztrácejí ostych a přinášejí svou bezprostředností a elánem spoustu radosti našim uživatelům. Proto k nám docházejí se svými vystoupeními děti z mateřských škol a školní družiny. Dlouhodobě spolupracujeme se ZŠ Gorkého Havířov, kdy dochází pravidelně dvakrát ročně k setkávání žáků s uživateli při společných aktivitách.
Zobrazit text zobrazit fotografie

Cvičný byt

Sociální služby města Žďár nad Sázavou "Stacík"

"Stacík" má k dispozici cvičný byt, který se nachází nedaleko zařízení (cca 50 m), v domě s pečovatelskou službou. Uživatelé mají možnost do bytu docházet a zdokonalovat se v praktických domácích činnostech, jako je vaření, úklid a ostatních činnostech sp
Uživatelé navštěvují cvičný byt 3x týdně. Úterý je spojeno s přípravou moučníků, slaného pečiva atd. – občerstvení ke kávě pro klienty DPS. Středa je vyhrazena kavárničce – v bytě se sejdou senioři z DPS, kteří ochutnají, co uživatelé "Stacíku" připravili. Uživatelé "Stacíku" je obslouží, uvaří kávu nebo čaj a poklábosí s nimi. Ve čtvrtek se ve cvičném bytě uklízí a uživatelé si vaří oběd, který si předem vybrali. Mezi uživateli je cvičný byt a zejména kavárnička ve velké oblibě. Osvědčilo se i to, že je cvičný byt mimo zařízení, uživatelé ho vnímají jinak, než každodenní docházku do zařízení "Stacík".
Zobrazit text

Spoločenská zodpovednosť

SUBSIDIUM – Špecializované zariadenie, zariadenie pre seniorov a domov sociálnych služieb

Umožňujeme študentom stredných a vysokých škôl vykonávať odbornú prax a prieskumnú činnost v zariadení.
Získáváme tak dobrovoľníkov, záujemcov o pracovné pozície v zariadení, budujeme dobré meno nášho zariadenia a získáváme partnerov.
Zobrazit text

Zavádzanie nových trendov v poskytovaní sociálnych služieb

SUBSIDIUM – Špecializované zariadenie, zariadenie pre seniorov a domov sociálnych služieb

Novými trendami v poskytovaní sociálnych služieb poskytujeme našim prijímateľom viac ako vyžaduje legislatíva.
Tieto trendy prispievajú k zvyšovaniu kvality života prijímateľov, napr. navodením psychickej pohody, uvoľnenia, pomáhajú rozvíjať tvorivosť, objavovanie seba samého,sociálnu komunikáciu a interakciu. Ide napríklad o reminiscenčnu terapiu, rezonančnů muzikoterapiu, arteterapiu, snoezelen, bazálnu stimuláciu.
Zobrazit text

Reorganizace pečovatelské služby

Centrum sociálních služeb Děčín, p. o. - oddělení Pečovatelská služba

V lednu r. 2017 opustila pečovatelská služba prostory bývalých DPS a přesunula se do nově zrekonstruovaných prostor, kde byla zřízena samostatná centrála pečovatelské služby.
Akci předcházela dlouhá a někdy i bouřlivá vyjednávání, ale krok se jednoznačně vyplatil. Zaměstnanci se v současné době plně věnují pouze péči o klienty a nemusí řešit správu rozlehlých domů a péči o další obyvatele, kteří nejsou klienty pečovatelské služby.

Tuto funkci v domech nově zajištují domovníci, kteří jsou zaměstnanci zřizovatele. Přestože měli klienti i zaměstnanci v prvních chvílích obavy z nové situace, byla to změna jednoznačně správným směrem.

Klienti zjistili, že se v péči o ně nic nezměnilo a pracovníci mají dobrý pocit z toho, že mohou vykonávat v plném rozsahu svou práci a nesuplují správu domů, jež jim nepřísluší.
Zobrazit text zobrazit fotografie

Široká nabídka kulturně společenských akcí a rozvinutý aktivizační program

Domov pro seniory „SPÁLENIŠTĚ“ v Chebu, příspěvková organizace

Oblíbené jsou již tradiční akce – taneční zábavy s živou hudbou s účastí rodinných příslušníků a přátel klientů, opékání buřtů na zahradě, výlety po okolí Chebu a účast na akcích pořádaných Městem Cheb – Chebské dvorky, Vánoční trhy, a další.
Příjemným rozptýlením jsou pro klienty dva zakrslí králíčci, které využíváme i pro zooterapii a stejně tak i voliéra se zebřičkami. Pololetně je zpracováván Plán kulturně společenských akcí a pro každý týden rozpis skupinových a individuálních aktivit vč. aktuálních akcí.
Zobrazit text zobrazit fotografie

Aktivně i ve stáří, nevíme, co je nuda

Domov pro seniory v Perninku, příspěvková organizace

Často slýcháte od seniorů, že nemají o nic zájem? Že chtějí mít svůj klid? Přejí si, aby už odešli ze života? To od našich klientů neuslyšíte. Přestože většina z nich potřebuje vysokou míru podpory a péče, nikdo to nevzdává. A tak je u nás živo.
Máte třeba na něco chuť, co se v naší kuchyni neobjevuje? Nevadí, každý týden se sejdeme u vaření a dle domluvy si společně něco vytvoříme. Ani nevíte, jaké kouzlo má obyčejná topinka, bramborák, langoš, palačinka nebo zmrzlina ke kávě. Kdo může, se zapojí, kdo nemůže, vychutnává si atmosféru v příjemné společnosti.

Už nemůžete tancovat? Žádný problém, pravidelně jezdíme do vedlejší vesnice, kde důchodci pořádají tanečky a srdečně nás přijali mezi sebe. Posezení u živé muziky s pozorováním tanečníků nám rozproudí krev, natož pak tombola. Při pravidelných výletech do cukrárny k dobré kávě a zákusku někteří i zapomenou, že potřebují podporu.

V rámci zavedeného projektu „Ruce plné lásky“ spolupracujeme s místní základní školou, kdy děti společně tvoří se seniory, kdy se vzájemně prolínají rady a moudra s živou dětskou energií. Společně se scházíme při ručních pracích a páteční „Bingo“ si nechce nechat nikdo ujít. K tomu se klienti stále chtějí líbit, tak k nám pravidelně dojíždí kadeřnice a pedikérka. Kdo nechce opustit tu svou, rádi ho za ní zavezeme.

A že senioři odmítají moderní technologie? Ani to u nás neplatí. Chtějí poznat, co umí počítač, a tak mnohým rodinným příslušníkům už „přistál“ v poště mail od jejich blízkých. Máme kočku a pejska, a i oni jsou parťáci. Když je hezké počasí, jsme venku. Někdy grilujeme nebo přijede živá muzika.

Naši klienti nás honí. Pravda, máme je trošičku rozmazlené, prostě nestíháme. Ale to je naše motivace. Věk si u nás nikdo nepřipouští a všechno je to jenom o lidech.
Zobrazit text zobrazit fotografie
 Předchozí  1 2 3 4 5 6 7  Následující 

Nově certifikovaná zařízení

Domov pro seniory Sokolnice, p. o.

Domov pro seniory Sokolnice je příspěvkovou organizací Jihomoravského kraje. Klientům poskytuje pobytové služby – domov ...

více informací

Seniroville Jablonové

Nezisková organizácia Harmónia života je prevádzkovateľom zariadenia sociálnych služieb Seniorville Jablonové, ktorá je ...

více informací

Sociální služby města Žďár nad Sázavou "Stacík"

Posláním STACÍKU je poskytování péče a pomoci osobám s mentálním postižením a osobám s mentálním postižením s př...

více informací