Vybrat region

Česká republika

Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Ústecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Královéhradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Zlínský kraj

Slovenská republikaMIMO ÚZEMÍ ČR a SK

Příklady dobré praxe

Projekt mezigeneračního setkávání: "Je nám spolu báječně"

Domov pro seniory v Blatné, p. o.

V rámci aktivizace uživatelů s vysokou potřebou pomoci a podpory pravidelně společně s dětmi ze dvou mateřských škol zpíváme, hrajeme si, tvoříme, tančíme, sázíme a pěstujeme. Setkání řídí dětský pedagog a terapeut domova.
V životní etapě seniorů, kdy mysl přestává fungovat, ale pocity a emoce jsou stále přítomné, dostávají tato setkání a emoční prožitky zcela jiný význam. Jde o pravidelné setkávání seniorů a dětí „tváří v tvář“ – 1 dítko a 1 senior. Jeden uživatel pracuje přímo tváří v tvář s jedním dítětem. Skupinu podporují 3 terapeuti a 1 dětský pedagog.

Tento projekt úspěšně pokračuje už 3 rokem. Na jaře děti společně se seniory sázejí do mobilních zahrádek květiny, jahody a dýně, které za pár měsíců sklízí, tvoří různé výrobky, sportují, malují, připravují si chutné svačinky, hrají hry, zpívají písničky a vypravují příběhy. Do školek také naši senioři chodí pravidelně číst dětem před spaním, děti si na oplátku připravují pro nás vystoupení k různým příležitostem. Děti navštěvují také kroužek Keramika, kde je naše uživatelky učí, jak pracovat s hlínou.

Spolupráce probíhá i se základními školami ve městě, účastníme se velikonočního a vánočního jarmarku, chodíme číst prvňáčkům do školy, abychom je navnadili na první četbu, starší děti chodí zpestřit např. narozeninové posezení klientů 1 x měsíčně.

Také studenti SOU navštěvují pravidelně domov - pomáhají s přípravou Blatenské rolničky, což je setkávání uživatelů domovů z okolí, které se koná každý rok. Učni našim seniorům, pěstitelům, vyrobili v rámci své praxe venkovní mobilní záhonky.
Zobrazit text

Katalog fotografií

Centrum sociální pomoci Vodňany

Na sociální šetření vozí sociální pracovnice katalog fotografií, prostřednictvím kterého zájemci o naši službu zařízení představí a ve kterém si zároveň může prohlédnout prostory domova.
Zobrazit text

Pravidelná účast na soutěži Nejlepší kuchař roku ve společném stravování

Centrum sociální pomoci Vodňany

Každoročně se jedna z členek našeho kuchařského týmu účastní soutěže Nejlepší kuchař roku ve společném stravování v kategorii Nejlepší pokrm pro seniory 70+.
V této soutěži většinou zaujímáme přední místa, v roce 2018 to bylo 4. místo, v roce 2019 poté 5. místo.
Zobrazit text

Čertifikát Firma pro zdraví

Centrum sociální pomoci Vodňany

CSP Vodňany je držitelem certifikované značky Firma pro zdraví.
Tento certifikát získávají zaměstnavatelé, kteří prokazatelně motivují, inspirují a podporují pozitivní změnu životního stylu svých zaměstnanců, realizují programy v oblasti péče o zdraví zaměstnanců a stávají se inspirací dalším zaměstnavatelům v ČR.
Zobrazit text

Biografický model péče

Palata - Domov pro zrakově postižené

Domov Palata pracuje s biografickým modelem péče Prof. E. Böhma.
Jedná se o model individuálního přístupu ke klientovi na základě jeho životního příběhu, potřeb, zájmů a zvyklostí. Pracujeme s prostředím dle biografie klientů.
Zobrazit text zobrazit fotografie

Firemní dobrovolnictví

Palata - Domov pro zrakově postižené

Platforma firemních dobrovolníků se neustále rozrůstá, jak počtem dobrovolníků, tak i počtem organizací, které mají zájem s Domovem spolupracovat na poli CSR.
V roce 2018 v našem zařízení dobrovolníci odpracovali 3 987 hodin. Jedná se o aktivitu s klienty, jako je předčítání, komunikace s nimi, doprovod na vycházku či výlety. Pravidelně za klienty dochází individuální dobrovolníci, kterých je registrováno v průměru kolem 30 osob. Domov začíná navazovat i spolupráci na poli expertního dobrovolnictví, zejména s IT specialisty.
Zobrazit text zobrazit fotografie

Plánování služby brainstormingem

Domov seniorů Břeclav, příspěvková organizace

Kromě klienta a jeho blízkých se na plánování služby podílí také širší tým pracovníků, čímž dochází k efektivnímu uspokojování všech potřeb klienta.
Na plánování služeb se podílí sociální pracovník, klíčový pracovník, všeobecná sestra, fyzioterapeut, aktivizační pracovník a ostatní pracovníci v sociálních službách.

Tento systém nám umožňuje klienta opravdu poznat a splnit mu tak i přání, která se zdají na první pohled nereálná. Posledním příkladem je splnění přání k 101. narozeninám naší klientky, která si i přes vysokou míru závislosti na péči chtěla zaplavat v bazénu.
Zobrazit text zobrazit fotografie

Zooterapie a zahradní terapie

Centrum sociálních služeb města Letovice, příspěvková organizace

Pro uživatele naší služby nabízíme také zooterapii a zahradní terapii.
Zooterapie je mnohými našimi uživateli vnímána velmi pozitivně. Pravidelně nás navštěvují psi na canisterapii. V domově chováme také zakrslého králíka, želvy, rybičky a africké šneky. Máme ověřeno, že zooterapie je pro mnohé naše uživatele prospěšná, zlepšuje náladu a snižuje míru stresu.

Zahradní terapie u nás probíhá po celý rok. K terapii využíváme prostory zahrady, kde je umístěno i jezírko s posezením pro relaxaci a odpočinek. V zahradě i ve vnitřních prostorách domova pěstujeme okrasné i užitné rostliny. Uživatelé se mohou podílet na péči o ně a rádi se zapojují i do zpracování toho, co vypěstujeme. Pracujeme s bylinkami, tvoříme květinovou výzdobu, pěstujeme zeleninu. Při nepříznivém počasí pro zahradní terapii využíváme mobilní příslušenství – vozík, na kterém lze sázet, přesazovat nebo dále pracovat s rostlinami. K zahradní terapii se tak dostanou i uživatelé s omezenou pohyblivostí.
Zobrazit text zobrazit fotografie

Vánoční večeře pro uživatele a jejich rodiny

Centrum sociálních služeb města Letovice, příspěvková organizace

V rámci poskytování sociální služby dbáme na spolupráci s rodinami uživatelů a blízkými osobami. Uživatelé proto mají možnost užít si Štědrý večer v okruhu svých blízkých i se slavnostní večeří.
Uživatelé si mohou společně s rodinnými příslušníky v našem domově objednat štědrovečerní večeři a mohou tak v rodinném kruhu povečeřet v jídelně našeho domova, nebo na místě dle vlastního výběru (pokoj uživatele či denní místnosti na jednotlivých podlažích). Společně si tak mohou užít příjemnou vánoční atmosféru, a to i v případech, kdy jsou uživatelé výrazně pohybově omezení a jejich pobyt doma u rodin již není možný.
Zobrazit text zobrazit fotografie

Narozeninový oběd

Centrum sociálních služeb města Letovice, příspěvková organizace

Uživatelé domova pro seniory mají možnost vybrat si v den svých narozenin „narozeninový oběd“. Mohou si vybrat jídlo dle vlastního výběru z narozeninového jídelního lístku.
K narozeninám také dostávají malou pozornost a osobně jim přeje ředitel zařízení, vedoucí úseku sociální péče a vedoucí zdravotní péče. Osobní kontakt vedení s uživateli služby je velmi kladně hodnocen uživateli i jejich rodinnými příslušníky.
Zobrazit text zobrazit fotografie
 Předchozí  1 2 3 4 5 6 7  Následující 

Nově certifikovaná zařízení

Domov pro seniory v Blatné, p. o.

Domov pro seniory je příspěvkovou organizací Města Blatná v malebném Jihočeském kraji. Moderní bezbariérové zařízen...

více informací

Centrum sociální pomoci Vodňany

Centrum sociální pomoci Vodňany je příspěvkovou organizací Města Vodňany poskytující službu domov pro seniory a pečov...

více informací

Domov seniorů Břeclav, příspěvková organizace

Domov seniorů Břeclav je příspěvkovou organizací města Břeclav. Jeho historie sahá až do roku 1976, kdy se zde začaly p...

více informací