Příklady dobré praxe

Důraz na individuální přístup

Městský ústav sociálních služeb Jirkov, příspěvková organizace

V našem zařízení klademe velký důraz na spolupráci s rodinou. Celé oddělení DZR je přizpůsobeno cílové a věkové skupině, která zde žije.
Zaměřujeme se zejména na prostředí, ve kterém klienti žijí, volbu barev jejich pokojů i interiérů, tématické koutky.
Na chodbových balkonech jsou mini zahrádky, o které klienti spolu s personálem pečují, stejně tak se starají o bylinkový záhon, který je využíván zejména při smyslové terapii. Součástí domova je relaxační místnost. Klienti se dle svých možností účastní i společenských akcí pořádaných v zařízení. V rámci zvyšování kvality se zaměřujeme na práci s bolestí. U rizikových klientů je využívána škála bolesti, jejíž výsledkem je snižování indikace neuroleptik, stejným způsobem pracujeme se škálou deprese. Pro komunikaci s blízkými se nám osvědčilo využívat nový systém „kalendáře“, kam klientům zaznamenáváme my nebo rodina všechny potřebné informace nebo požadavky. Péče o klienty s demencí je velmi náročná, je z velké části podmíněna péčí a přístupem ošetřovatelského personálu. Z tohoto důvodu jsou naši zaměstnanci pravidelně proškolováni, absolvují odborné stáže, jejichž cílem je získání nových dovedností v oblasti přístupu ke klientům.
V loňském roce jsme získali certifikát České alzheimerovské společnosti „Vážka“.
Zobrazit text zobrazit fotografie

Vzpomínková krabička

Alzheimercentrum Prácheň z.ú., Provoz Loucký Mlýn

Při komunikaci s našimi uživateli se snažíme podporovat a využívat vzpomínání. Dobře k tomu slouží tzv. vzpomínková krabička, která obsahuje známé osobní věci z domova a také staré fotografie.
Vzpomínková krabička může obsahovat pletení, krejčovský metr, sváteční rukavičky, brož, fotografie a jiné předměty. Můžeme si u ní povídat o samotě na pokoji a vzpomínat s uživatelem, jaké to bylo, když šli, např. poprvé na ples. V malé skupince u kávy si naši obyvatelé také rádi popovídají a společně prohlédnou „poklady“ z krabičky.
Zobrazit text zobrazit fotografie

Promítání

Alzheimercentrum Prácheň z.ú., Provoz Loucký Mlýn

Velmi oblíbenou aktivitou našich uživatelů je promítání. Promítáme tematické bloky, např. aktuální roční období, toulky naší vlastí, o domácích mazlíčcích, zvířatech a jiných zemích.
Uživatelé si přitom sdělují své zkušenosti a vzpomínky. Výhodou promítání je, že obraz je dostatečně velký, je dobře vidět a také to, že u jednotlivých obrazů se můžeme zdržet libovolně dlouho podle toho, jak jsou pro nás zajímavé.
Zobrazit text zobrazit fotografie

Časopis Jablíčko

Sociální služby města Havlíčkova Brodu - Domov pro seniory Reynkova

Časopis informující nejen o dění v domově vychází čtvrtletně a je distribuován i občanům v Havlíčkově Brodě.
Přispěvatelé z řad uživatelů zde prezentují své životní zkušenosti, vzpomínky, historická fakta, ale i anekdoty a vtipné příběhy. Archiv čísel je dostupný na www.ssmhb.cz/casopis-jablicko
Zobrazit text zobrazit fotografie

Vytvořené domácí prostředí a široká paleta kompenzačních, didakritických, interaktivních a jiných pomůcek

Centrum pro zdravotně postižené děti a mládež - SRDÍČKO sociální služba DENNÍ STACIONÁŘ

Máme vytvořené příjemné a přívětivé prostředí, které je prodlouženou rukou domácího přirozeného sociálního prostředí.
V zařízení je nadstandardní vybavení, včetně ve všech prostorách nainstalovaného stropního zvedacího systému, který nám i nechodícím uživatelům napomáhá při jejich přesunech či dokonce pomáhá uživatelům upoutaným na invalidní vozík chodit. Další kompenzační pomůcky, didaktické, interaktivní a jiné pomůcky, jako jsou různá polohovací zařízení, invalidní vozíky, chodítka, polohovací postele, polohovací křesla, polohovací masážní stůl, motomed, iPad, interaktivní koberec, interaktivní tabule, speciální příbory a pomůcky pro stravování, vířivá vana, aj. částečně uživatelům vyrovnávají jejich handicap.
Volný čas mohou uživatelé trávit na terase s houpačkami, markýzou, grilem a mobilními zahrádkami či na prostorné bezbariérové zahradě.
Zobrazit text zobrazit fotografie

Svou činností podporujeme rodiny pečující o osoby se zdravotním postižením

Centrum pro zdravotně postižené děti a mládež - SRDÍČKO sociální služba DENNÍ STACIONÁŘ

Pořádáme společná setkání, besídky, výlety a akce nejenom s uživateli, ale též s jejich pečujícími osobami, které se o ně starají i v domácím prostředí. Pečujícím osobám zajišťujeme odborné workshopy, vzdělávání v konceptu Bazální stimulace, aj.
Společně podnikáme každoroční setkávání s uživateli obdobného zařízení. Pravidelně se za účasti pečujících osob zúčastňujeme sportovní a charitativní akce Hranice handicapu. Díky podpoře našeho projektu jsme letadlem vycestovali i na týden k moři.
Zobrazit text zobrazit fotografie

Máme individuální přístup

Centrum pro zdravotně postižené děti a mládež - SRDÍČKO sociální služba DENNÍ STACIONÁŘ

Míra podpory, pomoci a zajištění programu je přizpůsobena uživatelům individuálně.
A to v takovém rozsahu, jaký respektuje jejich míru postižení, ale zároveň je aktivuje k činnostem podporujících jejich rozvoj a stabilizaci stávajících sebeobslužných schopností a dovedností. Každý uživatel má po vzájemném ujednání s ohledem na své možnosti, dovednosti a schopnosti sestaven a definován reálný individuální plán, který mu pomáháme splnit.
Zobrazit text zobrazit fotografie

Pravidelný kulturní program

AC Facility, s.r.o.

Pro klienty jsou pořádány v prostorách Seniorcentra České Budějovice rozmanité aktivity – jedná se zejména o různé kulturní akce (vystoupení divadelních spolků, přednášky, hudební odpoledne, besedy a návštěvy dětí z dětských skupin organizace).
V rámci aktivizace klientů jsou rovněž pořádány každý týden pravidelná sportovní cvičení, lekce jógy, výuka angličtiny, výuka trénování paměti, tvořivé dílny, filmové odpoledne a nedělní posezení s hudbou.
Zobrazit text zobrazit fotografie

Dovolená

SeneCura SeniorCentrum Chrudim

Svým klientům umožňujeme strávit „dovolenou“ v podobě několikadenního pobytu v jiném SeniorCentru SeneCura v České republice, než v jakém celoročně bydlí.
Klienti z Chrudimi tak mohou jet do Prahy a navštívit zde známá místa. Po celou dobu pobytu je doprovází jejich ošetřující personál.
Zobrazit text

Večeře při svíčkách

SeneCura SeniorCentrum Chrudim

Každý rok pořádáme pro klienty a jejich rodiny tzv. „Večeři při svíčkách“.
Klient má možnost pozvat svou rodinu či přátele na slavnostní večeři v atmosféře luxusní restaurace s obsluhou a čtyřchodovým menu. Může tak své blízké pohostit a strávit s nimi příjemné chvíle.
Zobrazit text
 Předchozí  1 2 3 4 5 6 7  Následující 

Nově certifikovaná zařízení

Městský ústav sociálních služeb Jirkov, příspěvková organizace

Domov se zvláštním režimem je součástí několika služeb, které poskytuje MěÚSS Jirkov. V roce 2018 byla kapacita DZR 44...

více informací

Centrum pro zdravotně postižené děti a mládež - SRDÍČKO sociální služba DENNÍ STACIONÁŘ

Denní stacionář poskytuje Centrum SRDÍČKO, které je příspěvkovou organizací Města Litoměřice. Služba je s kapacitou...

více informací

AC Facility, s.r.o.

Posláním Pečovatelské služby AC Facility, s.r.o. je zabezpečit svým klientům pomoc a podporu pro setrvání v přirozeném...

více informací