Příklady dobré praxe

Reorganizace pečovatelské služby

Centrum sociálních služeb Děčín, p. o. - oddělení Pečovatelská služba

V lednu r. 2017 opustila pečovatelská služba prostory bývalých DPS a přesunula se do nově zrekonstruovaných prostor, kde byla zřízena samostatná centrála pečovatelské služby.
Akci předcházela dlouhá a někdy i bouřlivá vyjednávání, ale krok se jednoznačně vyplatil. Zaměstnanci se v současné době plně věnují pouze péči o klienty a nemusí řešit správu rozlehlých domů a péči o další obyvatele, kteří nejsou klienty pečovatelské služby.

Tuto funkci v domech nově zajištují domovníci, kteří jsou zaměstnanci zřizovatele. Přestože měli klienti i zaměstnanci v prvních chvílích obavy z nové situace, byla to změna jednoznačně správným směrem.

Klienti zjistili, že se v péči o ně nic nezměnilo a pracovníci mají dobrý pocit z toho, že mohou vykonávat v plném rozsahu svou práci a nesuplují správu domů, jež jim nepřísluší.
Zobrazit text zobrazit fotografie

Široká nabídka kulturně společenských akcí a rozvinutý aktivizační program

Domov pro seniory „SPÁLENIŠTĚ“ v Chebu, příspěvková organizace

Oblíbené jsou již tradiční akce – taneční zábavy s živou hudbou s účastí rodinných příslušníků a přátel klientů, opékání buřtů na zahradě, výlety po okolí Chebu a účast na akcích pořádaných Městem Cheb – Chebské dvorky, Vánoční trhy, a další.
Příjemným rozptýlením jsou pro klienty dva zakrslí králíčci, které využíváme i pro zooterapii a stejně tak i voliéra se zebřičkami. Pololetně je zpracováván Plán kulturně společenských akcí a pro každý týden rozpis skupinových a individuálních aktivit vč. aktuálních akcí.
Zobrazit text zobrazit fotografie

Aktivně i ve stáří, nevíme, co je nuda

Domov pro seniory v Perninku, příspěvková organizace

Často slýcháte od seniorů, že nemají o nic zájem? Že chtějí mít svůj klid? Přejí si, aby už odešli ze života? To od našich klientů neuslyšíte. Přestože většina z nich potřebuje vysokou míru podpory a péče, nikdo to nevzdává. A tak je u nás živo.
Máte třeba na něco chuť, co se v naší kuchyni neobjevuje? Nevadí, každý týden se sejdeme u vaření a dle domluvy si společně něco vytvoříme. Ani nevíte, jaké kouzlo má obyčejná topinka, bramborák, langoš, palačinka nebo zmrzlina ke kávě. Kdo může, se zapojí, kdo nemůže, vychutnává si atmosféru v příjemné společnosti.

Už nemůžete tancovat? Žádný problém, pravidelně jezdíme do vedlejší vesnice, kde důchodci pořádají tanečky a srdečně nás přijali mezi sebe. Posezení u živé muziky s pozorováním tanečníků nám rozproudí krev, natož pak tombola. Při pravidelných výletech do cukrárny k dobré kávě a zákusku někteří i zapomenou, že potřebují podporu.

V rámci zavedeného projektu „Ruce plné lásky“ spolupracujeme s místní základní školou, kdy děti společně tvoří se seniory, kdy se vzájemně prolínají rady a moudra s živou dětskou energií. Společně se scházíme při ručních pracích a páteční „Bingo“ si nechce nechat nikdo ujít. K tomu se klienti stále chtějí líbit, tak k nám pravidelně dojíždí kadeřnice a pedikérka. Kdo nechce opustit tu svou, rádi ho za ní zavezeme.

A že senioři odmítají moderní technologie? Ani to u nás neplatí. Chtějí poznat, co umí počítač, a tak mnohým rodinným příslušníkům už „přistál“ v poště mail od jejich blízkých. Máme kočku a pejska, a i oni jsou parťáci. Když je hezké počasí, jsme venku. Někdy grilujeme nebo přijede živá muzika.

Naši klienti nás honí. Pravda, máme je trošičku rozmazlené, prostě nestíháme. Ale to je naše motivace. Věk si u nás nikdo nepřipouští a všechno je to jenom o lidech.
Zobrazit text zobrazit fotografie

Důraz na individuální přístup

Městský ústav sociálních služeb Jirkov, příspěvková organizace

V našem zařízení klademe velký důraz na spolupráci s rodinou. Celé oddělení DZR je přizpůsobeno cílové a věkové skupině, která zde žije.
Zaměřujeme se zejména na prostředí, ve kterém klienti žijí, volbu barev jejich pokojů i interiérů, tématické koutky.
Na chodbových balkonech jsou mini zahrádky, o které klienti spolu s personálem pečují, stejně tak se starají o bylinkový záhon, který je využíván zejména při smyslové terapii. Součástí domova je relaxační místnost. Klienti se dle svých možností účastní i společenských akcí pořádaných v zařízení. V rámci zvyšování kvality se zaměřujeme na práci s bolestí. U rizikových klientů je využívána škála bolesti, jejíž výsledkem je snižování indikace neuroleptik, stejným způsobem pracujeme se škálou deprese. Pro komunikaci s blízkými se nám osvědčilo využívat nový systém „kalendáře“, kam klientům zaznamenáváme my nebo rodina všechny potřebné informace nebo požadavky. Péče o klienty s demencí je velmi náročná, je z velké části podmíněna péčí a přístupem ošetřovatelského personálu. Z tohoto důvodu jsou naši zaměstnanci pravidelně proškolováni, absolvují odborné stáže, jejichž cílem je získání nových dovedností v oblasti přístupu ke klientům.
V loňském roce jsme získali certifikát České alzheimerovské společnosti „Vážka“.
Zobrazit text zobrazit fotografie

Vzpomínková krabička

Alzheimercentrum Prácheň z.ú., Provoz Loucký Mlýn

Při komunikaci s našimi uživateli se snažíme podporovat a využívat vzpomínání. Dobře k tomu slouží tzv. vzpomínková krabička, která obsahuje známé osobní věci z domova a také staré fotografie.
Vzpomínková krabička může obsahovat pletení, krejčovský metr, sváteční rukavičky, brož, fotografie a jiné předměty. Můžeme si u ní povídat o samotě na pokoji a vzpomínat s uživatelem, jaké to bylo, když šli, např. poprvé na ples. V malé skupince u kávy si naši obyvatelé také rádi popovídají a společně prohlédnou „poklady“ z krabičky.
Zobrazit text zobrazit fotografie

Promítání

Alzheimercentrum Prácheň z.ú., Provoz Loucký Mlýn

Velmi oblíbenou aktivitou našich uživatelů je promítání. Promítáme tematické bloky, např. aktuální roční období, toulky naší vlastí, o domácích mazlíčcích, zvířatech a jiných zemích.
Uživatelé si přitom sdělují své zkušenosti a vzpomínky. Výhodou promítání je, že obraz je dostatečně velký, je dobře vidět a také to, že u jednotlivých obrazů se můžeme zdržet libovolně dlouho podle toho, jak jsou pro nás zajímavé.
Zobrazit text zobrazit fotografie

Časopis Jablíčko

Sociální služby města Havlíčkova Brodu - Domov pro seniory Reynkova

Časopis informující nejen o dění v domově vychází čtvrtletně a je distribuován i občanům v Havlíčkově Brodě.
Přispěvatelé z řad uživatelů zde prezentují své životní zkušenosti, vzpomínky, historická fakta, ale i anekdoty a vtipné příběhy. Archiv čísel je dostupný na www.ssmhb.cz/casopis-jablicko
Zobrazit text zobrazit fotografie

Vytvořené domácí prostředí a široká paleta kompenzačních, didakritických, interaktivních a jiných pomůcek

Centrum pro zdravotně postižené děti a mládež - SRDÍČKO sociální služba DENNÍ STACIONÁŘ

Máme vytvořené příjemné a přívětivé prostředí, které je prodlouženou rukou domácího přirozeného sociálního prostředí.
V zařízení je nadstandardní vybavení, včetně ve všech prostorách nainstalovaného stropního zvedacího systému, který nám i nechodícím uživatelům napomáhá při jejich přesunech či dokonce pomáhá uživatelům upoutaným na invalidní vozík chodit. Další kompenzační pomůcky, didaktické, interaktivní a jiné pomůcky, jako jsou různá polohovací zařízení, invalidní vozíky, chodítka, polohovací postele, polohovací křesla, polohovací masážní stůl, motomed, iPad, interaktivní koberec, interaktivní tabule, speciální příbory a pomůcky pro stravování, vířivá vana, aj. částečně uživatelům vyrovnávají jejich handicap.
Volný čas mohou uživatelé trávit na terase s houpačkami, markýzou, grilem a mobilními zahrádkami či na prostorné bezbariérové zahradě.
Zobrazit text zobrazit fotografie

Svou činností podporujeme rodiny pečující o osoby se zdravotním postižením

Centrum pro zdravotně postižené děti a mládež - SRDÍČKO sociální služba DENNÍ STACIONÁŘ

Pořádáme společná setkání, besídky, výlety a akce nejenom s uživateli, ale též s jejich pečujícími osobami, které se o ně starají i v domácím prostředí. Pečujícím osobám zajišťujeme odborné workshopy, vzdělávání v konceptu Bazální stimulace, aj.
Společně podnikáme každoroční setkávání s uživateli obdobného zařízení. Pravidelně se za účasti pečujících osob zúčastňujeme sportovní a charitativní akce Hranice handicapu. Díky podpoře našeho projektu jsme letadlem vycestovali i na týden k moři.
Zobrazit text zobrazit fotografie

Máme individuální přístup

Centrum pro zdravotně postižené děti a mládež - SRDÍČKO sociální služba DENNÍ STACIONÁŘ

Míra podpory, pomoci a zajištění programu je přizpůsobena uživatelům individuálně.
A to v takovém rozsahu, jaký respektuje jejich míru postižení, ale zároveň je aktivuje k činnostem podporujících jejich rozvoj a stabilizaci stávajících sebeobslužných schopností a dovedností. Každý uživatel má po vzájemném ujednání s ohledem na své možnosti, dovednosti a schopnosti sestaven a definován reálný individuální plán, který mu pomáháme splnit.
Zobrazit text zobrazit fotografie
 Předchozí  1 2 3 4 5 6 7  Následující 

Nově certifikovaná zařízení

Centrum sociálních služeb Děčín, p. o. - oddělení Pečovatelská služba

Pečovatelská služba je provozována Centrem sociálních služeb Děčín, p. o., jehož zřizovatelem je statutární město D...

více informací

Domov pro seniory „SPÁLENIŠTĚ“ v Chebu, příspěvková organizace

Domov je příspěvkovou organizací Karlovarského kraje. Poskytujeme celoroční pobytovou službu - domov pro se...

více informací

Domov pro seniory v Perninku, příspěvková organizace

Domov pro Seniory v Perninku, p. o. je umístěn v krásné přírodě Krušných hor. Nachází se v klidné části obce a dvě ...

více informací